تاریخچه :

یکی از ساختمانهای زیبا موزه لوور در پاریس است این بنا نه تنهادرفرا نسه از اهمیت خا ص بر خوردار است بلکه دردنیا شهرت جهانی دارد به جرات میتوان گفت یکی از بزرکترین موزه جهان محسوب میشود وآثارتاریخی که در آنجا قراردارد در دنیا بی نظیر است.

 

قبل از انقلاب فرانسه موزه لوور یکی از کاخهای سلطنتی بوده وآثار قدیمی وبا ارزش در این مکان نگهداری میشد ودر سال 1793 تبدیل به موزه گردید در حال حاضر این موزه یکی از بزرگترین موزه های جهان محسوب میشودوآثار تاریخی اکثر کشورهای دنیا دراینجا قرار دارد در این موزه آثاری از لئونارد داوینجی (مونالیزا و بانوی صخره ها) نقاش ومجسمه ساز معروف جهانی مشاهده میشود هر سال ملیون ها توریست از این موزه بازدید  بعمل می آورنند.

 

 

 

بیش از 35 هزار از آثار معروف تاریخی جهان در این مکان نگهداری میشود ومقدار زیادی از آثارتاریخی ایران دراین موزه مشاهده می شود.

 

این موزه دارای سرستون ها وسقف های زیبائی است که نشان دهنده سبک باروک فرانسوی است وهنرمندان زیادی برای خلق این اثر جاودانه کوشش کردنند.

ساختمان اولیه موزه لوور در قرن دوازدهم احداث گردید.

توسعه بخش الحاقی موزه لوور یکی از نمونه های جالب ودیدنی سازه های کش بستی بخش الحاقی موزه لوور است. مساحت این بنای زیبا 60 هزار متر مربع است که در زیر زمین احداث گردیده رفت آمد به زیرزمین بوسیله آسانسور انجام میشود این بنای بی نظیرورویائی در سال 1989توسط (آ-ام-پی وهمکاران) طراحی شده درنوع خود بی نظیر است.

 

این ساختما ن زیبا از یک هرم تشکیل شده که توجه هر بینده ارا بخود جلب می کند برای ساخت این بنا از تکنولو ژی جدیداستفاده شده محا سبات این بنای رویائی فقط با کامپوتر امکانپذیر بود.

ظرافت وزیبائی خاصی این بنا زبا نزد خاص وعام است واین   معماری تلفیق معماری قدیم  را با معماری  جدید را فراهم می سازد هرم شیشه ای زیبائی موزه لوورنه تنها مورد توجه معماران قرار گرفته بلکه برای کلیه بازدیدهگان جذاب است.

مسئله طراحی هرم شیشه ای زمانی مورد توجه قرار گرفت که ورودی قدیمی نمیتوانست جوابگوی تعداد عظیم بازدیدکنندگان باشد بنابرین طراحی یک ورودی جدید مورد توجه قرار گرفت.

 

 

مشخصات بخش الحاقی موزه لوور:

اسکلت این بنای زیبا ومدزن از سازه ها ی فضا کارتشکیل شده هرمی که در حیاط احداث گردیده دارای ابعاد 35در 35متراستارتفاع آن 21.6متراست روی سازه یک شبکه فلزی قرار گرفته هرم دارای شیب51 درجه است این سازه از عناصر فشاری لوله ای واز عناصر کششی کابل تشکیل شده است عمق سازه فضا کار حداکثر 1.7متر ودرنوک هرم به صفر میرسد.

تعداد عناصر لوله ای بکار برده شده در این سا زه 600 عدد  است قطر این لوله ها بین یک تا ده سانتیمتر است قسمت خارجی این هرم با شیشه زیبائی تزئین یاقته برای طراحی این پروزه عظیم از یکی از شرکتهای بنام که  سابقه طراحی موزه های هنری را در ژاپن وامریکا وکانادا داشته دعوت شداین شرکت با تجربیات چندین ساله خود توانست ورودی زیبائی را خلق نماید که  علاوه بر زیبائی از تکنولوژی  روز استفاده شده وزیبائی خیره کننده آن توجه هر بازدیدکننده رابخودجلب میکندقرار گرفتن یک معماری مدرن در کنار معماری قدیم انسان را بوجد می آورد.

 

 

طراحی هرم بگونه ای است که ورودی موزه را به خوبی نشان میدهد وآبنمائی که در اطراف هرم قرار گرفته زیبائی آنرا دوچندان میکند نکته قابل توجه این است این اولین باری است که طراح بفکرایجاد یک فضای مدرن در کنار فضای قدیمی مینمایداین فضای زیبا ومدرن پس از مدتی مورد تحسین معماران وپژوشگران قرار میگیرد.

 

 

باوجوداینکه عناصرسازه هرم در قسمت تحتانی منحنی هستند ولی قسمت فوقانی آن  دارای سطح صاف بوده که با شیشه پوشیده شده این هرم از 600عدد عناصر لوله ای تشکیل شده وقطر این لوله ها بین یک تا هشت سانتیمتر است.

 

 

تهیه و تنظیم : مهندس محمد رضا سوداگر

منابع: (کتاب درک سازه ها تالیف استاد حسین سوداگر)

استفاده  از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام سایت و درج لینک
مجاز است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *